Misky pro klíčení semen

Misky pro klíčení semen

Klíčit semínka můžete doma sami, a to velice jednoduše. Lze k tomu využít keramické talíře, vlhkou gázu nebo navlhčený ubrousek, dokonce i upravenou PET láhev, či zavařovací sklenici. Sofistikovanějším a především pohodlnějším řešením jsou nakličovací misky . Vyžadují minimální pozornost a představují ideální řešení, zvláště tam, kde se tomuto postupu věnuje mnoho času.
mokrá tráva

Jak postupovat

· Nejprve všechny nádobky opláchneme ve vlažné vodě a podle potřeby je umyjeme saponátovým prostředkem. Nepoužíváme abraziva, neboť je plastový materiál náchylný na poškrábání.

· Vyhradíme si prostor, kam budeme nádobky pokládat. Musí stát na rovném povrchu, na denním světle, nikoli však na přímém slunci. Ideální místo je deska na kuchyňské lince nebo stůl v kuchyni.
řeřicha setá

· Každá z misek, kromě té spodní, je opatřena odtokovými otvory. Nasadíme na ně regulační průchodky, které zajistí potřebný tlak a umožní volné protékání tekutiny skrze nádobky postavené na sebe.

· Potom nasypeme do každé z misek semena, aby byla pouze v jedné vrstvě a příliš se vzájemně nepřekrývala. Celkem je možné nechat vzejít semínka na třech miskách, a to nezávisle na jejich druhu. Můžete tedy vložit do první třeba hrách, do druhé ječmen a do třetí semínka brokolice.

· Misky položíme na sebe tak, že vespodu bude odkapávací nádobka a nad ní všechny ostatní. Dbáme na to, aby se odtokové ventily nenacházely přímo nad sebou.
klíčící semínka

· Do horní misky nalijeme opatrně přibližně půl litru vlažné vody, ta pak protéká skrze ventil, namočí semena i v dolních nádobách a nakonec skončí v té spodní odkapávací. Jakmile všechna tekutina proteče, ze spodní nádobky vodu vylijeme (lze ji použít na zalévání květin nebo do misek pro domácí mazlíčky).

· Tím celá akce končí a tímto způsobem postupujeme každý další den, vždy ráno a večer proléváme semena půl litrem vody, dokud nejsou dostatečně vyklíčena. Obvykle tento proces trvá 3 – 5 dnů, v závislosti na jejich druhu. Je známo, že starší semena budou klíčit pomaleji, stejně tak proces brzdí nižší teplota v místnosti, než je 19 stupňů Celsia.