Ocelárny Poldi byly ve své době nejvýznamnějším podnikem v kladenském okrese

Ocelárny Poldi byly ve své době nejvýznamnějším podnikem v kladenském okrese

Mnozí z nás ještě pamatují kladenské hutě s názvem Poldi SONP. Tato zkratka znamená doslova Spojené ocelárny národní podnik a ty byly v době socialismu významným producentem oceli. V kladenské „Poldovce“, jak se jí tehdy přezdívalo, se vyráběly konstrukční oceli různorodého chemického složení a mechanických vlastností, od třídy 12 – trubky, profily, plechy atd., až ke speciálním ušlechtilým materiálům žárupevným a žáruvzdorným. Poldi SONP byla vyhlášená také svou výrobou anticorra, speciálních chromoniklových slitin, které byly základem pro nerezové výrobky. Ty našly uplatnění v potravinářském, chemickém a farmaceutickém průmyslu. Mimo jiné se tu vyráběly chirurgické nástroje, kloubní náhrady pro totální endoprotézy a další pomůcky pro odvětví lékařství.
budova ocelárny
Poldina huť vznikla v roce 1889. Založil ji Karl Wittgenstein, který jistě netušil, kam až se podnik za sto let své existence vypracuje, a hlavně, jak rychle jeho sláva po sametové revoluci pohasne. Zakladatel pojmenoval kladenskou huť po své manželce Leopoldině, jejíž portrét se jako skica objevil ve znaku Poldi SONP. Mimochodem, tento znak zdobil dres kladenských hokejistů, kteří v 70. letech několikrát za sebou úspěšně obhájili mistrovský ligový titul.
hnědý kufr

Výstava fotografií poukazuje na dávné časy zašlé slávy

Zajímavý pohled do historie nabízí výstava fotografií s názvem „Tvář průmyslové doby, Poldi – lidé a jejich továrna“. Můžete ji zhlédnout v Národním technickém muzeu v Praze. Poldina huť svou výrobu neustále dokumentovala právě na fotografiích, což už v dnešní době nebývá ve firmách zvykem a spíše se jedná o jakousi raritu, ve 20. století to však bylo naprosto běžným zvykem. A tak není divu, že má poldovský archiv k dispozici 10 tisíc negativů, na kterých spatříte nejen fabriku a její provozy, ale i zaměstnance, tedy předáky, dělníky, učně, ale i kancelářské profese. Pochopitelně můžete zahlédnout i výrobky – různé klikové hřídele, výkovky, pružiny, ocelové polotovary, ingoty, ale i karosérie automobilů či nerezové jídelní soupravy. Poslední fotografie na výstavě pochází z roku 1995 a to už se podnik zmítal v existenčních problémech v souvislosti s privatizací.