Větrák nebo klimatizace?

Větrák nebo klimatizace?

Nastalo období horka, venku je jako v peci a po příchodu do interiéru Vašeho domu si připadáte, jako byste právě vstoupili do pekla? No, nebojte se, je nás víc, co se takto cítíme. Proto jsme se rozhodli navštívit prodejnu elektro a vybrat si něco, co to peklo alespoň trochu zkrotí.
Máme dvě základní a cenově značně odlišné možnosti. První možností, jak se ochladit, je klasický větrák. Taková ta točící se vrtule za ochrannou mřížkou. Ta nás ochladí díky to mu, že intenzivním točením vrtulek vzniká proud vzduchu, jakýsi soukromý umělý vítr a ten napomáhá pocitu ochlazení díky pohybu vzduchu v místnosti. Je jasné, že takovouto věcičku si můžeme nechat zabudovat přímo do stropu našeho domu a pouze zmáčknout vypínač. A světe div se, máme tady uragán. Toto vrtulkové řešení je cenově velmi dostupné, ale má svá omezení.
stropní větrací zařízení
Druhou variantou, je pořídit si klimatizaci. Jistě to znáte všichni. Zařízení, na kterém nastavíte, kolik stupňů si v místnosti přejete a zařízení chladí a chladí, až můžete mít zimní kabát v létě, aniž byste se zpotili. Taková sranda je podstatně dražší, než větrák, ale může Vám zajistit i více, než jen chlazení. Ve dnech, kdy je naopak zima, může Vaše klimatizace topit. To je takzvaná kombinovaná klimatizace, která se hojně využívá především u alternativních metod vytápění.
zapnutý stropní ventilátor
Ovšem pozor, u větráku Vám hrozí nebezpečí, že když si před něho sednete zpocení a bude puštěn na velké otáčky, můžete ofouknout a onemocnět. No, Vy s klimatizací se moc nesmějte, Vám toho hrozí ještě mnohem více, pokud klimatizaci nenastavíte vhodně. Při odchodu ven z klimatizované místnosti dostanete doslova facku horkým vzduchem, kdy hrozí, že zkolabujete. Také Vám hrozí následkem klimatizace a jejího nevhodného nastavení angína či chřipka, protože budete dělat prudké přechody z nízkých teplot do vysokých a opačně.
Tak která možnost je pro Vás výhodnější? Já navrhuji skok do rybníka.