Nepokazte si Vánoce neřešitelnými dluhy

Nepokazte si Vánoce neřešitelnými dluhy

Vánoce – to je magické slovo. Magické svým významem, magické tím, co všechno se k němu pojí, a to v dobré či ve zlém.
Ovšem když se v dnešní materiálně založené době řekne Vánoce, většina lidí si představí bohatou tabuli a pořádný náklad dárků pod stromečkem. A mnoho lidí si právě v té chvíli, kdy si uvědomí, že se vánoce nevyhnutelně blíží, uvědomí také to, že jejich kapsy jsou k uzoufání prázdné. A zde je začátek většiny zbytečně tragických příběhů, které se s vánoci pojí.
vytažené kapsy.jpg
Většina lidí má neodbytný pocit, že když tyto svátky přijdou, tak je naprosto nevyhnutelné obdarovat své milé blízké přesně tím, po čem celý rok touží. Tím spíše, pokud jde o děti, těm přeci jejich sny nemůžeme pokazit. A děti často touží právě po tom, co jim servírují reklamy, všechny ty kýčovité a drahé hračky by se právě v tento den měly objevit v jejich pokojíčku. A tuto falešnou představu poctivě a pravidelně živí i média a takové dennodenní masáži bývá velice těžké uniknout.
zdobení vánočního stromu.jpg
Proto se vůbec nelze divit tomu, že bankovní účty mnoha tisíc rodin bývají na nový rok naprosto vyluxované. A nejen to, mnohem horší to je v případě, kdy se mnozí lidé právě kvůli nákupu těch „nejlepších“ dárků hluboce zadluží. Takový dluh je pak často provází ještě hodně dlouhou dobu, a pokud se k němu přidruží ještě nějaká domácí katastrofa, vyhazov z práce anebo dlouhodobá zdravotní neschopnost, tak je dotyčný rázem v pěkné kaši. A smutné je, že vyústěním právě těchto problémů spojených s „všeobjímající vánoční láskou“ bývá to, že se takový člověk ze dne na den ocitne na ulici, kde příští Vánoce stráví zhola sám.
spotřebitel v pasti.png
Možná by proto bylo lepší a mnohem více v souladu s opravdovým duchem vánoc, když bychom z médií v té době častěji slyšeli slova o tom, jaký je skutečný smysl těchto svátků, a že se opravdu nejedná o nutnost obdarovat všechny své blízké zbožím z reklamy. Vždyť i maličkost potěší a nejcennější je, když je celá rodina pohromadě a bez finančních potíží.