Nejste také emočně závislí na jídle?

Nejste také emočně závislí na jídle?

Když se řekne závislost, asi si mnozí z vás představí závislost na drogách, alkoholu či cigaretách. Někoho možná ani nenapadne, že by mohla být závislost také na jídle. A přesto tomu ta častokrát je. Nezdravé mlsání se může nepříjemně zvrtnout, a cesta zpět je pak velmi těžká a složitá pro toho, kdo jídlu propadne.
čokoládový dort s ořechy
Jídlo nemusí být jen zdrojem energie
Jíte proto, abyste svému tělu dodali dostatek energie, kterou ono pak dokáže skvěle využít. Mnoho lidí však jí nejen z tohoto důvodu. Jejich důvod je mnohem silnější – jídlo jim totiž dělá dobře na psychiku. A výzkumy prokázaly, že až 70% lidí sní vše, na co přijde, ve chvíli, kdy se ocitnou ve vypjaté situaci. Tento zvyk většině z nich zůstane, a to i ve chvíli, kdy emoční vypjetí pomine. Vztah k jídlu se stane silným poutem a každodenní rutinou zbytečného přejídání.
dezert na lžíci
Důvody přejídání
1.       ÚZKOST
Úzkost či deprese s ní spojené často nutí lidi, aby jedli více, než je nutné. Stres v práci se snadno zají sušenkami, hádka s partnerem zase pytlíkem brambůrek. Stresová situace si prostě žádá, abyste myšlenky uklidnili jídlem. Přejídání se kvůli úzkosti často vzniká již dětství, a přenese se i do dospělého života. Kalorická jídla zaplaví organismus hormonem štěstí, a tak si lidé často jídlo spojí s lepším zvládáním stresu.

2.       ÚNAVA
Mnoho lidí nedodržuje spánkový režim, a tak ráno vstávají nevyspalí a unavení. Aby nahnali energii, tláskají se zbytečnými sacharidy a cukry, což vede k častému přejídání. Nedostatek spánku způsobuje nerovnováhu v množství vylučovaného inzulínu, což vede k častým výkyvům hladiny cukru v krvi. To však způsobuje vysílání signálů do mozku, že potřebujete více jídla, než je ve skutečnosti.
rozpůlená čokotyčinka
Jak vyzrát nad přejídáním
Nejprve je nutné si závislost na jídle uvědomit, a zamyslet se nad důvodem přejídání. Jedině tak se s tím budete moci vypořádat. Uvědomte si, že jídlo není řešením, a začněte raději žít.