Kypřící prášek

Kypřící prášek

Je to „chemie“, ale na všechny druhy pečiva se přírodní kvasinky v droždí nehodí. Do těsta na dort nebo do bábovky se droždí prostě nedává.
 
Co kypřící prášek obsahuje
Hlavní složkou kypřícího prášku je jedlá soda. Chemicky řečeno hydrogenuhličitan sodný (E500). Dále obsahuje dihydrogendifosforečnan sodný (E450) a trochu škrobu nebo mouky (plnidla). Pokud tedy chcete péct striktně „bez chemie“, nezoufejte, lze to vyřešit. Čtěte dál.
 příprava na pečení.jpg
Co vlastně způsobuje kypření
O nakypření těsta se postarají bublinky oxidu uhličitého, které si těstem „hledají cestu ven“. Ty se uvolňují právě při rozkladu jedlé sody. Proto je v kypřícím prášku nejdůležitější právě ona. Co má tedy v celém procesu na starosti dihydrogendifosforečnan sodný? Ten zajišťuje jedlé sodě důležitou podmínku vhodnou k jejímu rozkladu – kyselejší prostředí. A stará se o něj i v průběhu pečení v troubě. Bublinky se uvolňují i tam a moučník dále „nabývá“.
 
Všeho moc škodí
Difosforečnany ale nejsou v potravinářství používány jen do kypřícího prášku. Nachází se v mnoha jiných výrobcích. Například v uzeninách, tavených sýrech nebo směsích na výrobu čokoládových nápojů. Malé množství difosforečnanů v prášku do pečiva není tak významné, ale vysoké dávky mohou v našem organismu narušovat rovnováhu mezi fosforem a vápníkem a zvýšené vylučování vápníku z těla. Potraviny s obsahem difosforečnanů by tedy neměly ve větším množství a často jíst především děti. Pro ně je vápník důležitý při růstu kostí a zubů.
 dívka na úklid.jpg
Čím kypřící prášek nahradit
Pokud chcete přeci jen z jídelníčku vyloučit i malé množství difosforečnanů v kypřícím prášku, lze ho nahradit. Jde vlastně jen o jedlou sodu s kyselinou. Pokud náš recept obsahuje i jogurt nebo podmáslí, můžeme klidně použít jen samotnou jedlou sodu. Potřebnou kyselost může sodě též dodat citrón či ocet. Podle toho, co pečeme a co náš recept „snese“.
Důležité je to, že se zásaditá soda smíchá s kyselinou a začnou se uvolňovat bublinky oxidu uhličitého. Můžeme si také kupovat bio kypřící prášky, ve kterých se o kyselost postará místo difosforečnanu vinný kámen.