Ne všechna zvířátka jsou milými tvory

Ne všechna zvířátka jsou milými tvory

Plzák španělský je postrachem všech, kdo vlastní zahradu. Ačkoliv se zdá, že na naše zahrádky a nervy útočí teprve několik let, opak je pravdou. Žije tu s námi už od padesátých let minulého století, kdy se začal rozvíjet obchod se zemědělskými plodinami.
slimák na kameni
Jeho domovinou je Pyrenejský poloostrov. Dnes je toto nežádoucí zvíře rozšířeno po celé Evropě a právem se mu přisuzují miliardové škody na zemědělských plodinách.

·        Tento invazivní tvor sice několik nepřátel má, ale ti na jeho likvidaci zdaleka nestačí.

·        V přírodě jej likvidují ježci a slepýši, s chemií si snaží pomoci člověk.

-         Moc platné mu to ale není.

-         Chemie na něho neúčinkuje.

Jedním z řešení je sběr plzáka, kterým pak můžete zpestřit jídelníček prasatům nebo kachnám. Jeho vajíčka spolehlivě likviduje jeho příbuzná, kterou je skelnatka drnová.
tesařík alpský

Nebezpečný hmyz

Ačkoliv je tesařík vděčnou figurkou některých animovaných pohádek, ve skutečnosti to s ním až taková idylka není. Zvláště jeden druh, který se k nám rozšířil z Japonska a východní Číny, dokáže nadělat lesníkům spoustu vrásek na čele.

·        Oproti plzákovi má jednu dobrou vlastnost.

·        Je celkem pohledný.

     ·        Je to přes tři centimetry dlouhý brouk, jehož hnědé, bílé a šedé zbarvení vypadá trochu jako mramorové.
komár tygrový


Přes tuto svou sympatičnost dovede v krátké době zlikvidovat celé listnaté lesy. Nejvíce se šíří v městských a příměstských parcích. U nás s ním ještě tak velký problém nemáme, zato v sousedním Rakousku v s ním svádějí nerovný boj. Pronikl už i do Francie a Německa. K nám do Evropy se dostal v dřevěných panelech a paletách.

o   Velké nebezpečí může pro nás znamenat další dovezený zástupce říše hmyzu.

o   Leteckou a automobilovou dopravou k nám pronikl komár tygrovaný.

Jedná se o jednoho z nejnebezpečnějších komárů, který přenáší žlutou zimnici a horečku dengue. V současnosti je už rozšířen ve velké části Evropy, nás nevyjímaje.